Tartásuk és etetésük


Tartható terráriumban is és ketrecben is; ennek mérete legalább 35–40 cm legyen. Számukra a 20-25°C ideális. Télen se legyen hibegebb 15°C-nál. Ne érje őket huzat és az elhelyezésénél arra is figyeljünk, hogy közvetlenül tűző napfény ne érje, pl.: ablak előtt, mert nyáron a hőmérséklet annyira felmehet, hogy elpusztulnak az állatok.


A terráriumot rendezzük be úgy, hogy a hörcsög ne unatkozzon. Kell tehát házikó (a legfontosabb berendezés, enélkül el is pusztulhat az állat, mert nem tudja bevackolni magát kellően), mókuskerék, hogy a napi mozgásigényét kielégíthesse (de nem zárt gömb, mert abból nem tud kijönni, és elpusztulhat), wc-papír guriga (alagútként), itató (golyós önitató, vagy egy műanyagflakon kupakja), fogkoptató (vitaminos, hogy az állat kálcium igényét kielégítse, de megfelelő a szépia-csont is).




Alomként megfelel a faforgács, de örül a szénának is. Ne legyen túl aprószemű a faforgács, vagy poros, mert az az állat intenzív vakarózásához vezethet. Azzal béleli ki a házát és eszeget is belőle. Ne adjunk neki se papírzsebkendőt, se más puha papírt, mert beragadhat a pofazacskójába. Naponta tisztítsuk ki a terráriumot; vegyük ki a nedves forgácsot, és cseréljük a romlandó ételt. A teljes almot egy-két hetente cseréljük. Így nem lesz hörcsögszag a lakásban. Nagyon tiszta állat, szőre nem igényel külön ápolást, mert mindig tisztálkodik, mosakszik.


Nem érzékeli a veszélyt jelentő magasságot; erre vigyázni kell! Ezért és mozgékony természete miatt könnyen leesik az asztalról vagy a székről. Mindezek miatt csak talajon, vagy ahhoz közel játsszunk vele. Időnként veszélyt érezve megáll, és akár három percig is mozdulatlanul maradhat. Ilyen esetben ne háborgassuk!

A szakirodalom szerint az egészséges hörcsögök 3 évig is élhetnek. Ha nem tudjuk, hogy kedvencünk honnan származik, akkor csak másfél-két évre számíthatunk.

 

Csak két különböző nemű hörcsögöt lehet együtt tartani!
Két egynemű felnőtt höri békésen nem fér meg egy terráriumban, a területükért verekedni fognak, és ha addig szelídek voltak, akkor vadakká válhatnak, az egymás ellen irányuló agresszív magatartásuk miatt.

A kiskorukban összeszokott párt ne válasszuk szét több napra, mert ha ismét összerakjuk őket, lehet, hogy nem ismerik fel egymást, és harcolni fognak a területükért.


A nemek megállapítása nem könnyű, főleg, ha még kicsik a hörik. Kifejlett példányoknál, a hímnek van egy "köldök"-szerű kis nyílása, ami az illatmirigye, a nősténynek ilyen nincs. A hím és nőstény között látható a különbség a nemi szerv, és a végbélnyílás közötti távolságban van, amely két szerv a nősténynél közelebb, a hímnél távolabb van egymástól. A nőstények nemi szervének környéke majdnem szőrtelen, míg a hímeknek szőrösebb. A kifejlett hímeknél jól lehet látni a kiálló heréket.

Megállapításához meg kell fogni a hörit, és hátra fordítani, amit nem nagyon szeretnek, így küzdenek ellene, össze-vissza tekeregnek ilyenkor a kézben. Ilyenkor vigyázzunk, hogy ne okozzunk neki sérülést a túl erős szorításunkkal, nehogy összeroppantsuk!



 



Táplálása:

A hörcsögöt változatosan kell etetnünk, hogy sokáig jól érezhesse magát. Külön törpehörcsögök részére kevert tápot is lehet kapni, de ha nincs ilyen, az sem baj. Szeretik nagyon a napraforgómagot, tökmagot, kukoricát, zabot, búzát, kölest, földimogyorót, diót, mogyorót,  puffasztott rizst, préselt zöldtakarmányt, amelyeket a hörcsögeledelek tartalmaznak is. Természetesen ezeket csak sózatlan formában kaphatják. Gondoskodjunk mindig friss, megmosott zöldségekről, gyümölcsökről. Kaphatnak sárgarépát,  paradicsomot, tv paprikát (erőset semmiféleképpen), uborkát, cukkínit, salátát, de kis mennyiségben, és a káposztaféléket is csak nagyon keveset, mert felvúvódhat az állat, és a kalcium-foszfor aránya sem megfelelő a csontnevekedéshez. Gyümölcsök közül kaphatnak almát, barackot, sárgadinnyét, görögdinnyét, epret, cseresznyét, szőlőt, banánt, körtét. Amit TILOS adni a höriknek: citromot, erős paprikát, tormát, hagymát, burgonyát, zöld paradicsomot, sárgarépa zöldjét és káposztafélékéket nagy mennyiségben.

Állati eredetű fehérjét is kell kapnia, általában az eleségekben is található, de lehet neki adni lisztkukacot, vagy tejfölt és túrót, minden ízesítés nélkül. Ritkán kaphatnak nassolni és fogat koptatni natúr háztartási kekszet. Fogkoptatásra jó a vitaminos fogkoptatókő, vagy a szépia-csont is teljesen megfelel a célra.  Ügyeljünk, hogy romlandó étel ne maradjon bent sokáig, mert ha eszik belőle az állat könnyen megbetegszik. Vizet lehet neki adni önitatóban, vagy egy műanyag üveg kupakjában.



 

Figyelem: nagyon szelíd, kedves állat, de ha ételszagú a kezünk, megharaphat. Ha felébresztjük vagy esetleg nagyon fél, berregő hangot adhat ki, vagy egy kicsit megcsíphet, "megpofozhat", mert ha benyúlunk odakap.


Hosszantartó kánikulában, mikor a szoba hőmérséklete, melyben tartjuk kedvenceinket 30 °C körüli, illetve magasabb, különösen nagy figyelmet fordítsunk, arra, hogy mindig friss gyümölcs, zöldség legyen a folyadék pótlására. A táplálékot nem kell apróra vágni, szeletelni, hiszen a hörik rágcsálók, egy darabban adhatjuk oda nekik az uborka, sárgarépa, vagy a paprika darabot.

A gyümölcsöt, zöldséget este, és reggel cseréljük frissre, ne hagyjuk bent, nehogy rothadásnak induljon. A táplálék mennyiségénél vegyük figyelembe a hörik számát, és eleve pici méretét, és a nősténynek több folyadékra van szüksége, ha kicsinyeit szoptatja.




Copyright MyCorp © 2024